Skip to content

Tipy na výlet

Zábavné centrum Kocka

Zábavné centrum Kocka sa nachádza na sídlisku Sever. Návštevníkom ponúka možnosť zahrať si bowling na moderných dráhach v štýlovom prostredí.

Pre milovníkov billiardu je v ponuke sála s ôsmimi stolmi rôznych veľkostí.

 

V oboch sálach je k dispozícií bar s obsluhou ako aj možnosť vytvorenia rezervácie na konkrétny čas. 

Turčianska galéria – Župný dom

Architektonicky veľkolepým a historicky bohatým sídlom Turčianskej galérie je tzv. Župný dom. S najväčšou pravdepodobnosťou bol Župný dom postavený v 17. storočí ako snemovňa, miesto súdnej stolice, župného archívu, pokladnice a na reprezentatívne účely mešťanov Turčianskeho Svätého Martina.

Dnes je táto historická budova súčasťou moderného centra mesta Martin. Nachádza sa na Daxnerovej ulici, ktorá patrí do pešej zóny. Turčianska galéria je inštitúciou múzejného typu s regionálnou pôsobnosťou.

Winter Park Martinky

Lyžiarske stredisko sa nachádza priamo nad mestom Martin v Malej Fatre. Je to jedno z mála stredísk, ktoré je unikátne svojím množstvom prírodného snehu. Do roku 2008 si stredisko vystačilo bez umelého zasnežovania.

Stredisko sa radí medzi „mestské“ lyžiarske strediská, ktoré má svoju tradíciu a históriu. Lyžiarov obsluhuje 6 vlekov a jedna 6-sedačka. Kombinácia ľahkých a náročnejších tratí uspokojí všetky typy lyžiarov.

Martinky sú ideálnym miestom aj pre rodiny s deťmi. Pre drobcov je určený detský vlek, ako i lyžiarska škôlka a škola.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je jedinečným múzeom v prírode prezentujúcim ľudové staviteľstvo, bývanie a život tradičných dedinských spoločenstiev na Slovensku v 19. a zač. 20. stor. Múzeum sa nachádza v Martine, v časti Jahodnícke háje.

V každej časti, ktorá prezentuje konkrétny región, je možné obdivovať historicky cenné staviteľské objekty zasadené do krásneho prírodného prostredia. V sprístupnenej časti expozície regiónu Orava patrí k najcennejším objektom zemianska usadlosť z Vyšného Kubína. V jednotlivých objektoch sú tiež sprístupnené expozície bývania či spracovania plátna.

Ferrata HZS - Martinské hole

Martinské hole — to nie je len dobrá lyžovačka, ale i dobrodružná turistika. 

Ferrata je rozdelená na dva výstupy podľa obtiažnosti. Pre menej zdatných turistov je určený ľahší variant so stupňom obtiažnosti B a pre zdatnejších zas verzia C.

Ferratová túra vedie pôsobivou prírodou – je zasadená do kaňonu, ktorý vytvoril Pivovarský potok, ktorý steká spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry do mesta Martin.

Na ferrate HZS si užijete skutočne rôznorodý terén od rokliny cez skalné previsy až po úzke skalné rozsadliny. Zdolávanie náročného terénu vám uľahčia istiace pomôcky v podobe rebríkov, mostíkov, stupačiek, kramlov a špeciálne fixné oceľové laná.

Hrad Strečno

Ak zavítate do končín strečnianskej tiesňavy, či do malebnej obci Strečno, nezabudnite sa zastaviť aj na vysokom vápencovom brale. Práve tam už od dávnych dôb stojí veľkolepý Hrad Strečno. Dnešný vnútorný gotický hrad vybudovali na základoch zo 14. storočia. Avšak nájdené archeologické nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej.

K hradu vedie pôvodná stredoveká cesta (dnes vydláždená) obchádzajúca hradné bralo, ktorá vás dovedie k vstupnej bráne s premostením nad skalnatou hradobnou priekopou. Z hradu je prekrásny výhľad na široké okolie.

Suchý - 1468 m n. m.

Juhozápadnú časť Krivánskej Malej Fatry vypĺňa výrazný vrch Suchý. Nachádza sa na začiatku hlavného hrebeňa a pre mnohých malofatranských turistov je aj prvou zastávkou pri prechode hrebeňom tejto časti Malej Fatry.

Tak ako celý hrebeň, aj vrch Suchý je hôľnatý. Samotný vrchol vďaka tomu ponúka ďaleké a čisté výhľady na blízky Malý a Veľký Kriváň, Súľovské vrchy, Kysucké Beskydy či Veľkú Fatru. Na vrchole je osadený kovový dvojkríž so slovenskou vlajkou.

Pod Suchým sa nachádza horská chata, kde si buď počas výstupu, alebo zostupu môžete oddýchnuť, pokochať sa okolitou prírodou, dať si niečo malé pod zub alebo sa dokonca ubytovať. Na severnom svahu Suchého sa rozkladá rovnomenná národná prírodná rezervácia so vzácnymi lesnými spoločenstvami miestami až pralesovitého charakteru.

Etnografické múzeum v Martine

Hlavnou budovou SNM v Martine je Etnografické múzeum, ktoré sa špecializuje na záchranu, výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej kultúry na Slovensku. Múzeum uchováva viac ako stotisíc zbierkových predmetov z oblasti etnografie. Návštevníci sa prostredníctvom vystavených predmetov môžu oboznámiť s tradičnou kultúrou Slovenska, pre ktorú bol príznačný vidiecky charakter s prevahou poľnohospodárskej výroby.

Kľačianska Magura

Kľačianska Magura je v Turci vyhľadávanou lokalitou aj rekreačných turistov a výletníkov. Ide o vrch v Krivánskej časti Malej Fatre, ktorého vrchol však nie je turistický prístupný, pretože je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kľačianska Magura.

Kroky každého turistu vedú na južný svah, kde sa v nadmorskej 1115 m.n.m nachádza Chata pod Kľačianskou Magurou obkolesená harmonickou prírodou Turca.

K chate vedú turistické trasy, ktoré ponúkajú čarovné prírodné scenérie. Najkratšia cesta k chate vedie po zelenej značke z Turčianskych Kľačian. Nielen pre krásnu prírodu je lokalita obľúbenou víkendovou destínáciou Martinčanov.